فضاپیمای دیسکاوری عازم زمین شد

به گزارش شینهوا از تلویزیون ناسا، جدا شدن دیسکاوری از ایستگاه بین المللی فضایی در ساعت 19:36روز سه شنبه به وقت گرینویچ انجام شد.
دیسکاوری وهفت خدمه آن از جمله یک سوئدی دراین ماموریت، تجهیزات یک اتاق خواب جدید، یک تردمیل، یک فریزر ، غذا و محموله های دیگر را به ایستگاه بین المللی بردند.
در این ماموریت همچنین نیکول استات فضانورد آمریکایی جدیدترین عضو ایستگاه بین المللی و جایگزین فضانوردی شد که ماه گذشته به این ایستگاه آمد.
پرتاب دیسکاوری سه بار به تعویق افتاد. نخستین تلاش برای پرتاب دیسکاوری در روز سه شنبه به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی به تعویق افتاد. مشکل ایجاد شده در دریچه سوخت هیدروژن مایع دیسکاوری نیز موجب شد تا دو بار دیگر این ماموریت به تعویق بیفتد.
در این ماموریت دو فضا نورد، سه راهپیمایی فضایی هرکدام به مدت شش ساعت و نیم، انجام دادند. این چهارمین ماموریت از پنج ماموریت برنامه ریزی شده برای دیسکاوری در سال جاری است. آخرین ماموریت دیسکاوری در ماه نوامبر انجام خواهد شد.
مهمترین هدف این راهپیمایی فضایی جایگزینی یک مخزن قدیمی آمونیاک مایع با یک مخزن جدید 800 کیلوگرمی بود که از زمین به ایستگاه فرستاده شده است. آمونیاک مایع به عنوان خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
این فضانوردان همچنین تجهیزات آزمایشگاهی را از خارج ایستگاه بین المللی برای بررسی به زمین می آورند.
گروه اعزامی با دیسکاوری یک دستگاه فریزر را به منظور نگه داری نمونه های خون، ادرار و دیگر موادی که سرانجام برای بررسی تاثیرات جاذبه صفر، به زمین بازگردانده خواهد شد به این ایستگاه برده اند.
از آنجا که زندگی طولانی مدت در فضا می تواند موجب آتروفی ماهیچه ها شود یک دستگاه تردمیل نیز به منظور ورزش کردن فضانوردان به ایستگاه بین المللی فرستاده شده است.

/ 0 نظر / 9 بازدید