فیلم نامه تاریخی را به یک نویسنده تازه کار سپرده اند

این منتقد سینما، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا تصریح کرد: کارگردانی خوب "محمدحسین لطیفی"، با انتخاب درست بازیگران، حرکت دوربین و میزانسن ها، ضعف فیلمنامه مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان" را جبران کرده است.
وی اظهار داشت: انتخاب درست حرکت دوربین و میزانسن ها تاحدود زیادی ضعف فیلمنامه این مجموعه را جبران کرده است.
فرض اللهی با اشاره به آثار قبلی "محمدحسین لطیفی" کارگردان مجموعه تاریخی "نردبام آسمان"، افزود: با توجه به مدت زمان فیلمبرداری و بودجه سنگین این مجموعه، مخاطبان توقع بیشتری از این سریال داشتند.
این منتقد سینما و تلویزیون، بزرگترین ضعف این سریال را فیلمنامه ضعیف آن ذکر کرد و افزود: نویسنده تلاش زیادی برای شناخت شخصیت علمی و تاریخی "غیاث الدین جمشید کاشانی" انجام نداده و تناقض هایی در درون شخصیت پردازی آن قرار داده که مخاطب را دفع کرده است.
فرض اللهی، با اشاره به اینکه کسی که به این درجه علمی نجوم رسیده، اینقدر ساده مرعوب یک عشق دنیوی نمی شود، ادامه داد: غلط انگاری های آشکاری را در درون این شخصیت نهاده که این موجب شناخت غلط مردم از این شخصیت تاریخی می شود.
وی، یادآور شد: نویسنده برای جذاب شدن سریال، عشق دومی را برای کارکتر اصلی این مجموعه "غیاث الدین جمشید کاشانی" نوشته است و قصه نیز بسیار ساده، خطی، تخت و یک وجهی پیش می رود، گره گشایی ها و گره افکنی ها، در شان یک اثر تاریخی نیست.
این منتقد سینما و تلویزیون، با بیان اینکه تضادهای گفتاری در این مجموعه مشاهده می شود، گفت: زبان گفت و گوی کارکترها، گاهی زبان محاوره امروزی، در بعضی سکانس ها زمان صدر اسلام و یا قرون ششم و هفتم هجری است.
فرض اللهی، با ابراز تعجب از عملکرد مدیریت سیما فیلم در ارتباط با سپردن یک فیلمنامه تاریخی و عظیم به یک نویسنده جوان، افزود: مسئولان سیما فیلم باید بر روند نوشته شدن یک سریال نظارت کیفی داشته باشند.
وی، با اشاره به اینکه علاوه بر سریال "نردبام آسمان"، در تمام سریال های تاریخی سال های اخیر، تمام شخصیت ها و دکور خیلی شفاف و تمیز هستند، خاطر نشان کرد: این تمیزی و شفافیت گریم، لباس و صحنه سریال های تاریخی به باورپذیری مخاطب لطمه می زند.

/ 0 نظر / 11 بازدید