روایت رییس موسسه فرهنگی اکو از تلاش سه ساله علی رغم تنگناها

وی روز درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در خصوص اقدامات انجام گرفته در این موسسه فرهنگی، در دوره مسوولیتش عنوان می کند: با توجه به صدور حکم تخلیه ساختمان موسسه و عدم وصول کمک 20 میلیارد ریالی مصوب دولت به صندوق توسعه این موسسه در سال 86، با تنگناهای موجود توانستیم به همت کارکنان سخت کوش خود فعالیتهای زیادی را در زمینه های مختلف انجام دهیم.
رجبی ، فعالیت در یک ساختمان کوچک و کار با تنها یک پرسنل فرهنگی ، یک کارمند اجرایی (سنتا پاکستانی) و یک حسابدار و یک کارمند اداری و نیز یک منشی و سه نیروی خدماتی را "انزوا" توصیف کرده و می گوید: با توجه به انزوای چهارده ساله این موسسه و نبود امکانات فعالیتهای فرهنگی و عدم توجه اعضای سازمان همکاریهای اقتصادی ( اکو)، این موسسه توانست اقدامات مهمی در زمینه تحکیم روابط موسسه با سفارتخانه های کشورهای عضو در تهران انجام دهد که سبب رشد و ارتقاء جایگاه موسسه شده است.
رییس موسسه فرهنگی اکو عنوان می کند: تحکیم مناسبات فی مابین کشورهای عضو و نتایج حاصل از دیپلماسی فرهنگی جدید ECI، دیدار و مذاکره مکرر با سفرا و بازدید آنها از موسسه، شرکت در کلیه مراسم و روزهای ملی کشورهای عضو در سفارتخانه های مربوطه، سفر به کشورهای پاکستان، افغانستان،تاجیکستان، آذربایجان،ازبکستان و قرقیزستان در دفعات مختلف که محصول این مسافرتها موجب عقد تفاهمنامه های متعدد با مراکز فرهنگی کشورهای مذکور گردیده است، بخشی از فعالیت های سه ساله این موسسه است.
رجبی در ادامه می افزاید:عقد تفاهمنامه با مراکز فرهنگی این کشورها موجب ایجاد و برقراری ارتباطات بی سابقه ای در مناسبات فی مابین شد که از آن جمله می توان به آمدن هیات های متعدد از کشورهای عضو و بالعکس و عزیمت هیات های ECI به کشورهای عضو اشاره کرد.
وی تاکید می کند : شرکت نمایندگان اعزامی از کشورهای عضو اکو در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سالهای 87 و 88، برگزاری روزهای ویژه کشورهای عضو اکو، عقد تفاهم نامه های متعدد با نهادهای فرهنگی هنری و علمی کشورهای عضو، شرکت دادن کشورهای عضو در جشنواره های فیلم فجر و سینمای جوان در سالهای 86، 87 و 88 و اهدای جایزه ویژه سینمایی اکو با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دیگر فعالیت های انجام شده در این دوره است.
رییس موسسه اکو ادامه می دهد: شرکت دادن کشورهای عضو اکو در نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در سال 86 و 88 با همکاری معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توافق بر تشکیل اتحادیه چاپخانه داران کشورهای عضو اکو نیز از دیگر نتایج عقد تفاهمنامه با مراکز فرهنگی کشورهای عضو است.
وی می گوید: از دیگر اقداماتی که این موسسه در تحکیم روابط با سفارتخانه های کشورهای عضو در تهران انجام داد، تشکیل نخستین اجلاس همایش کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو با همکاری کتابخانه ملی ایران در تهران و توافق بر ایجاد اتحادیه کتابخانه های ملی اکو در سال 87، پیوستن کشورهای عضو اکو به اتحادیه سینماگران سینمایی مستند کشورهای اسلامی در اجلاس سال 86 تهران، با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... بود.
رجبی به اقدامات رسانه ایی انجام شده در این زمینه اشاره کرده می افزاید: تداوم انتشار بولتن ماهانه و فصلنامه انگلیسی زبان ECI با افزودن بخش روسی به بولتن انگلیسی و فارسی مزبور در سال 86 و 87 ، انتشار مستمر ماهنامه اکو در موضوعات اقتصادی، فرهگی، هنری و اجتماعی با عنوان "اکو تایمز" به زبان انگلیسی در سال 87 و ... از جمله این اقدامات است.
ریییس موسسه اکو ادامه می دهد: انتشار کتب معرفی کننده وجوه فرهنگی مشترک کشورهای عضو ، برگزاری همایش بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در سال 87 و فردوسی و شاهنامه در سال 88 در جریان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، مشارکت در برنامه علمی و فرهنگی نوروزی شبکه های ماهواره ای جام جم یک، دو و سه جهت معرفی شخصیتهای فرهنگی منطقه ، انتشار رساله های برگزیده اساتید و دانشجویان کشورهای عضو ،مشارکت در بزرگداشت رودکی در تاجیکستان و...از فعالیتهای علمی و فرهنگی انجام گرفته و یا در حال انجام این موسسه است.
وی به برگزاری سومین اجلاس هیات امنا در سال 86 در اسلام اباد پاکستان با شرکت وزرای فرهنگی کشورهای عضو اشاره کرده می گوید: پیشنهاد اعتبار بیست میلیارد ریالی به منظور راه اندازی و اجرای فعالیتهای رسانه ای موسسه به دولت جمهوری اسلامی ایران و تصویب آن در کمیسیون فرهنگی ، توسعه تشکیلات موسسه و تصویب چارت جدید آن در چهارمین اجلاس هیات امنا در مزارشریف و آخرین اجلاس وزیران خارجه اکو در تهران در سال 87 ، تامین تجهیزات مورد نیاز موسسه از مجل اعتبارات ریالی تخصیص یافته ، عقد تفاهمنامه متعدد با نهادهای فرهنگی دولتی و خصوصی در کشورهای عضو ، اخذ مجوز تاسیس نمایندگی موسسه فرهنگی اکو در شهر دوشنبه مرکز تاجیکستان و ... نیز از جمله این فعالیتها است.
به گفته رییس موسسه اکو "پوشش دادن به منابع فارسی کلیه کتابخانه های تخصصی و عمومی منطقه ، همکاری در ایجاد اولین مرکز آموزش نابینایان در شهر کابل، مشارکت در جشنواره خوارزمی با ایجاد بخش ویژه اکو ، میزبانی از گروه های قوالی پاکستان با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ،بنیاد رودکی و فرهنگسرای ملل در سال 88 ،مشارکت در برگزاری جشنواره رحمه للعالمین در ماه مبارک رمضان سال جاری با شرکت هنرمندان کشورهای عضو اکو با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای ملل ، اخذ توافق از وزارت فرهنگ آذربایجان برای برگزاری نمایشگاه بزرگ خوشنویسی کشورهای عضو در شهر باکواز اقدامات فرهنگی انجام شده و یا در حال انجام این موسسه است."

/ 0 نظر / 13 بازدید