قدر؛ شب چشم های منتظر و نزول ...

تهرانی ها ،همزمان با هموطنان در سراسر ایران اسلامی در شب 19 ماه مبارک رمضان و اولین شب از لیالی قدر را به شب زنده داری و قرائت قرآن کریم و دعا و مناجات سپری کردند.
حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری از جمله مکان هایی بود که با حضور جمع کثیری از مومنان تا پاسی از شب شاهد مناجات و راز و نیازهای انسان هایی بود که همگی سر تواضع در برابر پروردگار فرود آورده و خاضعانه می خواستند تا گناهانشان در این شب آمرزیده شود.
قرائت قرآن کریم و دعای جوشن کبیر توسط محمدرضا غلامرضازاده، احمد زین‌العابدین و مجتبی محمدبیگی و مرثیه‌سرایی با حضور علی فراهانی، احمد صالحی خوانساری و علی رضوانفر و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین قرنی از جمله برنامه هایی بود که در اولین شب قدر در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد.
امام‌زاده صالح (صالح بن موسی الکاظم علیهما السلام) واقع در تجریش نیز اولین شب قدر را با برنامه هایی چون سخنرانی حجت الاسلام آل‏طه و آیت‏الله محمود امجد پیرامون تفسیر قرآن کریم، دعای افتتاح و زیارت عاشورا توسط مداحان اهل‏بیت (ع)، قرائت دعای جوشن کبیر با حضور غفاری‏نیا و مرثیه‌سرایی نزار القطری به صبح رسید.
به گزارش ایرنا، در امام‌زاده علی‌اکبر (ع) واقع در چیذر حجج‌ اسلام ریاضت و مؤمنی، مسجد ارک حجت الاسلام ثمری، مسجد جامع بازار ـ بازار بزرگ تهران آیت‏الله حاج آقا مجتبی تهرانی، حسینیه و مسجد همدانی‌ها حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان، حسینیه بیت‌الرقیه حجت‌الاسلام سیدحسین هاشمی‏نژاد، حسینیه فاطمیون حجت‌الاسلام سیدابوالقاسم شجاعی، مهدیه تهران حجت الاسلام سیدمهدی حائری، مسجد دانشگاه تهران حجت الاسلام والمسلمین قرائتی، مسجد کوی دانشگاه آیت الله محمود امجد و مسجد جامع امام صادق(ع) حجت الاسلام والمسلمین صمدی آملی به سخنرانی و برگزاری مراسم احیا شب قدر پرداختند.
در حسینیه ارشاد نیز مراسم احیا شب قدر با حضور سخنرانان و مداحان اهل بیت (ع ) برگزار شد.
قرائت دعای افتتاح، دعای جوشن کبیر، مداحی و مرثیه خوانی و به سر گرفتن قرآن از جمله برنامه های مساجد و حسینه ها در اولین شب از لیالی قدر بود که با استقبال و حضور پرشور قشرهای مختلف مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان برگزار شد.
در مکتب‌الذاکرین اهل‌بیت (ع) واقع در تهران‌پارس حجج‌اسلام سیدحسن شاهمرادی و علی پروانه، هیئت الجواد (ع) حجت‌الاسلام روستا و مناجات‌خوانی سیدمصطفی میر،هیئت الرضا (ع) حجت‌الاسلام صمدی، هیئت عشاق‌العباس حجت‌الاسلام سیبویه، هیئت جنت‌العباس حجت‌الاسلام سیاری، هیئت بانوی خمیده مدینه حجت‌الاسلام محمد احمدی، هیئت باب‌الحوائج، حسینیه مکتب‌الهدی، هیئت مهدیون تهران حجج اسلام غیاث و گلزاری، مسجد خاتم حجت‌الاسلام جعفری، مسجد خامس آل عبا (ع) حجت‌الاسلام صمدی، حسینیه ام‌الائمه (س) حجت‌الاسلام علی‌پناه، حسینیه جنت‌الرقیه حجت‌الاسلام مؤذن، هیئت ام ابیها سیدسعید سبزواری، حسینیه بیت‌الرقیه حجت‌الاسلام سیدحسین هاشمی نژاد، به بیان سخنانی پیرامون عظمت شب قدر و درک فضایل این شب پرداختند.
حسینیه پیروان قرآن، حسینیه سیدالشهدا (چشمه‌ای‌ها)،‌ هیئت فاطمیه حجج اسلام رئیسی و محلاتی، مسجد جامع ثامن‌الائمه (ع) حجج اسلام فرقانی و ناطق خراسانی، مسجد شهدا و مسجد جابری از دیگر نقاط تهران بود که به برگزاری مداحی و دعا و مناجات در اولین شب قدر پرداختند.
حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با ضربت خوردن مولای متقیان اولین پیشوای شعیان جهان حضرت علی (ع) نیز پذیرای عاشقان ولایت و امامت بود.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین "محمد کاظم صدیقی" امام جمعه موقت تهران در سخنانی به برکات معنوی شبهای قدر در خود سازی انسانها اشاره کرد و گفت: باید قدر لحظه لحظه های شبهای قدر را بدانیم و از این فرصتها نهایت استفاده را ببریم .
وی افزود: شبهای قدر ، لحظه های دعا، استغفار و توبه و توسل به عنایت خداوند و 14 معصوم (ع) و فرصت مناسبی برای خودشناسی و معرفت شناسی و تزکیه روح و جان از گناهان است.
وی در ادامه از ولایت فقیه و حاکمیت حکومت اسلامی و امنیت و آزادی و استقلال به عنوان برکات بسیار مهم انقلاب اسلامی و کشورمان یاد کرد و گفت: از زمان غیبت امام زمان (عج) تاکنون همه متدینین و مومنان آرزوی این موارد را داشتند و ما که هم اکنون از این نعمات مهم برخورداریم باید قدرشان را بدانیم.
صدیقی ،بیان داشت: برخی افراد بی دین نمی خواهند ارزشهای اسلامی در جامعه ما گسترش یافته و این را خلاف اهداف خود می دانند.
در این آیین همچنین دعای جوشن کبیر قرائت شد و قاریان قرآن و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به قرائت قرآن و مداحی پرداختند و شرکت کنندگان در سوگ شهادت مولای پرهیزگاران ، اولین کوکب درخشان امامت حضرت علی (ع) اشک ماتم ریختند.
در ادامه این مراسم ، هزاران نفر از مجاوران و زائران مرقد ملکوتی امام رضا (ع) با بر سر گذاشتن قرآن کریم از ائمه معصومین خواستند تا در پیشگاه خداوند رحمان، شفیع آنان باشند.
حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) نیز همزمان با اولین شب از شب های پربرکت قدر با حضور مردم مومن و خداجوی قم از معنویت خاصی برخوردار بود.
در این مراسم ، مردم قم به همراه زایران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به دعا و نیایش تا سحر پرداخته و با امام دوم شیعیان در شب ضربت خوردن پدرش به دست ابن ملجم مرادی همنوا شده و اشک ریختند.
حجت الاسلام "علیرضا پناهیان" مشاور رییس نهاد نمایندگی رهبرمعظم انقلاب در دانشگاهها، سخنران این مراسم بود که به ذکر مناقب حضرت علی (ع) پرداخت و آن حضرت را شهید راه عدالت دانست.
وی افزود: ما باید پیرو واقعی آن حضرت باشیم و راه و هدف مقدس مولای متقیان که سرافرازی اسلام و مسلمین بود را، ادامه دهیم.
وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت دعا و نیایش ، شب قدر را فرصت مناسبی برای توبه و انابه به درگاه الهی دانست و گفت: همه بویژه جوانان باید درمسیر الهی بیش از پیش قرار گیرند و این ایام فرصتی است که در پیشگاه خدا دست هایمان را بلند کرده و ازاو کمک و مدد بخواهیم.
دراین مراسم معنوی که با شرکت هزاران عاشق دلسوخته تا سحر ادامه داشت ،مراسم ویژه احیای شب قدر را حجت الاسلام دکتر رفیعی اجرا کرد.
قرائت دعای جوشن کبیر و مرثیه‌خوانی توسط مداحانی چون سیدمهدی میرداماد، سیداحمد شمس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدپور، حاج عباس حیدرزاده و تلاوت قرآن کریم از دیگر برنامه های مراسم احیا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) بود.
همچنین مسجد مقدس جمکران نیز شاهد حضور عاشقان حضرت ولی عصر (عج) بود و سخنرانان ضمن بیان مناقب حضرت علی (ع) درخصوص اهمیت لیالی قدر مطالبی را بیان کردند.در ادامه شرکت کنندگان ، مراسم احیا را برگزار کردند.
گزارش خبرنگاران ایرنا از نقاط مختلف کشور حاکی است که عاشقان ولایت و مومنان شب گذشته را با حضور در مساجد و حسینیه ها به مناجات و دعاهای مخصوص شب های قدر که بر فضیلت آنها بسیار سفارش شده است، سپری کردند و از خداوند متعال آمرزش و مغفرت از اعمال گذشته را خواستار شدند.

/ 0 نظر / 12 بازدید