درک عظمت خدا در نمایشگاه قرآنی

اگر تاکنون به نمایشگاه قرآنی نرفته اید و یا به غرفه جذاب دکتر امیدیانی سر نزدیده اید، هنوز حدود یک هفته ای فرصت هست، مطمئنا ضرر نمی کنید، چرا که خدا و عظمتش را از دل قرآن، اما این بار از جنبه علمی و بر پایه دانش درک خواهید کرد.
گفت وگو با استاد برجسته نجوم کشور حدود دو ساعتی طول کشید، درحالی که دهها نفر در تمام مدت مراجعه کرده و درخواست کتاب و "سی دی" هایی در ارتباط با نجوم، کیهان شناسی و همه اینها از منظر قرآنی داشتند.
او پیش از شروع مصاحبه دغدغه نحوه و چگونگی انتشار آن را دارد و با تاکید عجیبی می گوید که اصرار دارد مردم حرف هایش را بشنوند، بدانند؛ حرفهایی که اگر بشنوند حداقل از خرافه و پوچی و هزار درد بی درمان روحی و روانی خلاصی می یابند.
امیدیانی می گوید مخاطبانش از همه سنین با سطوح تحصیلات مختلف هستند و او در طول نمایشگاه بعضا به صورت گروهی در این زمینه ها برایشان سخنرانی می کند.
یکی از سوالاتی که بیشتر مراجعان از وی می پرسند، درباره رابطه قرآن و دانش است و اینکه قرآن کریم چگونه از ناشناخته ها آدرس می دهد؟
دکتر، خیلی با حوصله و با دقت و شمرده و مهمتر از آن با استناد دقیق به آیات الهی و نظریه های علمی پاسخ داده و می گوید: در این فرصت با زبان ساده و عامیانه برای آشنا ساختن مردم با عظمت خلقت خداوند، در موضوعاتی مانند کیهان شناسی توضیحاتی می دهم، اگر چه مخاطبان خاص، از جمله دانشگاهیان هم هستند.
درباره ارتباط دانش بشری با قرآن و مفاهیم علمی قرآن می پرسیم، او می گوید: موضوعاتی مانند آغاز خلقت، انبساط عالم، مرگ ستارگان، حرکت کرات آسمانی در مدار خودشان و فاصله و جایگاه ستارگان و خیلی موارد دیگر ازجمله نمونه هایی هستند که تعارضی با دانش بشری و یافته های علمی در حوزه نجوم و فیزیک ندارند.
عضو انجمن نجوم ایران با استناد به آیات قرآن ، مثال می زند و می گوید: مثلا در بحث خلقت، سوره مبارکه انبیاء آیه 30 آنجا که خداوند می فرماید "آسمانها و زمین به هم پیوسته بود و ما آنها را از هم شکافتیم " و تفسیر شریف المیزان : "جهان ابتدا متصل الاجزا و یکپارچه بوده و آسمان و زمین و ستارگان جدا نبودند"،
با نظریه ها و تئوری های علمی ( ازجمله بیگ بنگ – انفجار بزرگ) منطبق هستند.
مثال دیگر، بحث انبساط عالم در سوره الذاریات آیه 47 است (آسمان را خلق کردیم و همواره آن را گسترش می دهیم) ، همان که "ادوین هابل" کیهان شناس در 1929 نظریه (خوشه های کهکشانی درحال دور شدن از هم هستند) را با استناد به نظریات فیزیک ارائه داد.
از دیگر مثالهای جالب دکتر امیدیانی، بحث مراحل خلقت جهان است که وی به سوره مبارکه هود (پروردگاری که آسمانها و زمین را در 6 مرحله آفرید) اشاره می کند که نظریه های علمی روز نیز بر آن تاکید دارند.
در خصوص فاصله های کیهانی هم به ایات 75 و 76 سوره مبارکه واقعه (سوگند به جایگاه ستارگان) اشاره می شود و امیدیانی اینگونه توضیح می دهد که اگر بخواهیم با فضا پیمایی با سرعت امروزی به اولین ستاره راه شیری بعد از خورشید خودمان (آلفا قنتوروس) برسیم 100 هزار سال طول می کشد و به عبارتی با سرعت نور اگر حرکت کنیم برای رسیدن به اولین ستاره راه شیری بعد از خورشید به 4 سال زمان نیاز داریم، در حالی که در کهکشان راه شیری بیش از 100 میلیارد ستاره داریم.
"قطر کهکشان راه شیری 100 هزار سال نوری است و از کهکشان راه شیری تا اولین کهکشان همسایه (آندرومدا) دو میلیون سال نوری فاصله داریم و برخی کهکشان هایی که تلسکوپ های زمینی و فضایی هابل تصاویر آنها را دریافت کرده اند، صدها میلیون سال نوری با ما فاصله دارند.
دکتر امیدیانی می گوید با مشاهده این ارقام و فاصله ها ، هم مفهوم ایات 75 و 76 سوره واقعه روشن تر می شود و هم عظمت خلقت رخ می نماید، بطوری که دانشمندان وجود حدود 100 میلیارد کهکشان را در عالم هستی تخمین می زنند و از وجود بیش از 80 هزار میلیارد میلیارد (8 ضربدار 10 به توان 22) ستاره خبر می دهند و خدا می داند که چه تعداد سیاره، قمر و اجرام آسمانی دیگر در عالم هستی وجود دارد.
شنونده های حرفهای استاد که دربین آنها تعداد زیادی دانشجو هست، هر روزه از این حکایات شگفت آور لذت می برند، آن هم با زبان و دهان روزه؛ به عنوان مثال وقتی او از سیاه چاله ها سخن می گوید.
عضو انجمن نجوم ایران می گوید: شگفت آورتر در عالم هستی این است که بدانیم آنچه ما در عالم مادی خود رویت می کنیم (سیاره ها ، ستاره ها و کهکشان ها و اجرا آسمانی ) تنها 6 درصد جرم عالم است و 94 درصد عالم انرژی و ماده تاریک است که دانشمندان به وجود آن پی برده اند، اما هنوز ماهیتشان ناشناخته است و این شگفتی ها ما را به یاد آیه 57 سوره مبارکه غافر (البته خلقت آسمان ها و زمین بزرگتر و مهمتر از خلقت بدن انسان است ... ) می اندازد.
باهمه این توضیحات، حالا سوال این است که همه این عظمت برشمرده چگونه در انسان تاثیر می گذارد و نتیجه آن باید چه باشد؟
دکتر امیدیانی توضیح می دهد: هدف اصلی از نزول آیات الهی برای پیامبر عظیم الشان اسلام هدایت بشریت به سوی فلاح و رستگاری است و قرآن در آیات خود از اسمان ها و زمین و ستارگان به عنوان ایات و نشانه های خداوند یاد می کند و ازانسان خواسته است در این امور تدبر و تفکر کند تا به عظمت الهی پی ببرد ، بطوری که در ایات 190 و 191 می فرماید: "خردمندان در هر حال ، نشسته و ایستاده و خفته خداوند را یاد کرده و می گویند پروردگارا تو این جهان با عظمت را بیهوده خلق نکرده ای" و توقع از مومنین و خردمندان هم همین است ؛ بنابراین باید با شناخت بیش از پیش به عظمت پروردگار عالم پی ببریم و اظهار خشوع و خضوع کنیم.
تاثیر این آیات قرآنی که عمدتا رازهای نهفته عالم هستی را با خود دارند، بر رفتار و کردار انسان باید تاثیر بگذارد، حتی خداوند در پی این آیات در آیه 7 سوره مبارکه هود می فرماید: ای بشر هدف از خلقت تو این است که تو را امتحان کند. بنابراین خداوند از ما رفتار و عمل صالح می خواهد .
امیدیانی، یک مشکل بزرگ جوامع امروزی بویژِه جوامع اسلامی را فاصله گرفتن از قرآن و آموزه های قرآنی می داند و می گوید : اگر جامعه ما عامل به قرآن بود این وضع امروز ما نبود .
از استاد علم نجوم کشور سوال کردیم که "با این توصیفات ، قرار است ما از قرآن به دانش برسیم یا اینکه باید با پیشرفت های علمی در حوزه های مختلف از جمله فیزیک و نجوم قرآن را درک کنیم و به خدا نزدیک شویم؟"
او اینگونه توضیح می دهد که " اشتباه نکنید؛ قرآن کتاب فیزیک، شیمی ، ریاضی و کیهان شناسی نیست، قرآن کتاب هدایت است، اما وقتی در همین کتاب به موضوعات علوم تجربی پرداخته، بسیار جدی است، بطوری که در سوره لقمان به حرکت خورشید اشاره دارد و این موضوع به دورانی بر می گردد که منجمین وقت ستارگان را جزو ثوابت دانسته و برای آنان قایل به حرکت نبودند و صدها سال طول کشید تا با پیشرفت دانش بشری مشخص شد که ستارگان در مدارهای خاصی دارای حرکت هستند.
بنابراین یک روستایی هم با سواد کمش می تواند از قرآن کریم مفاهیم مورد نیاز خود را بگیرد ، درحالی که امثال مرحوم علامه طباطبایی هم برداشت های بسیار عمیق و علمی خود را از این کتاب آسمانی داشته اند.
دکتر امیدیانی دو برداشت افراطی از قرآن را که یکی معتقد است قرآن کتابی علمی است و همه راز و رمزهای عالم هستی در آن نهفته است و دیگری آن را از اساس بی ارتباط با دانش و علم می داند، رد کرده و می گوید: اینها افراط و تفریط است ، چرا که قرآن، برای هدایت بشریت نازل شده و در عین اینکه دارای گزاره های علمی است، ما وظیفه نداریم همه علوم را از دل آن استخراج کنیم .
وی دراثبات وجود گزاره های علمی درقرآن باز هم به خود قرآن استناد می کند، از جمله سوره رعد که در آن به وجود ستون هایی که جهان بر روی آن بنا شده، اشاره دارد، ستون هایی که به گفته خود قرآن قابل دیدن نیست و امروزه دانش بشری از آن به عنوان جاذبه در عالم هستی یاد می شود.
همچنین قرآن در آیه "و اذا الشمس کورت …"، از مرگ خورشید می گوید، همانکه امروزه به فصلی با عنوان "مرگ ستارگان" درفیزیک موسوم است.
آیات 3 و4 سوره ملک هم به خلقت اسمان ها و جهان هستی پرداخته و آنجا که می فرماید "...نگاه کن آیا در آن (خلقت) بی نظمی و سستی می بیینی؟، دوباره برگرد و نگاه کن ..."
این استاد نجوم می گوید خداوند در این سوره انسان را به مبارزه علمی طلبیده است.
او در واکنش به این سوال که "پس نظریه جدید آندروپی که بر حرکت جهان به سمت بی نظمی بیشتر دلالت دارد، چه می شود؟"، می گوید : اتفاقا حرکت جهان به سمت بی نظمی خودش نظم است؛ شک نکنید.
از وی می پرسیم : آیا هم اکنون گروههای در جهان وجود دارند که برای بررسی گزاره های علمی قرآن، سرگرم کار تشکیلاتی باشند؟
امیدیانی می گوید: در کشورهای اسلامی طی سالهای اخیر گروههایی کار در این زمینه را آغاز کرده اند ، بطوری که در زمینه علوم کیهانی و قرآن کتابهایی نیز منتشر شده است که در آنها پرده از اسرار علمی قرآن و اعجاز علمی آن برداشته شده است.
آخرین سوال این گفت وگو خبرنگار ایرنا راجع به پوچ گرایی و احساس غربت بشر عصر تکنولوژی در جهان هستی است. راستی با این همه عظمت که بشر به گوشه هایی از آن دست یافته ، چرا اینگونه؟
دکتر با بیتی از سعدی علیه الرحمه "از دست و زبان که براید - کز عهده شکرش به درآید" پاسخ ما را می دهد و می گوید: خوب است بررسی کنیم و ببینیم که چقدر شرایط از نظر فیزیکی و مادی باید فراهم باشد تا ما در سیاره ای که در کمربند حیات منظومه شمسی واقع شده، بتوانیم زندگی کنیم.
"این ممکن نیست جز با نعمت های بیکرانی که خداوند به بشر عطا فرموده و اگر بشر امروز برغم رفاه نسبتا ظاهری که با پیشرفت های تکنولوژیک کسب کرده، دچار مشکلات عدیده است، به دلیل دوری از معنویت است."
به عقیده این ستاره شناس کشورمان، اگر انسان به دستورات الهی بطور واقعی عمل کند، درهای رحمت و برکات خداوند را بر روی خود خواهد گشود و برای دریافت نور هدایت قرآن نیز لازم است که زنگارهای گناه را از قلب و دل بزداییم تا آنگاه آیات قران به آینه شفاف دل ما برخورد کرده و وجود ما را معنویت و روحانیت بخشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید