کارگردان تئاتر: هنرمندان، تمام ابعاد زندگی امام رضا(ع) را نمایش دهند

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا از این جشنواره، "رضا صابری" گفت: وقتی نگاه هنرمند به اصل موضوع سطحی باشد، نمی توان از مخاطب انتظار داشت تا به تماشای چنین کاری بنشیند و به آن علاقه مند نیز شود.
وی افزود: هنرمندان بخصوص نویسندگان باید با پژوهش، اقدام به تولید آثار ماندگار کنند زیرا نگاه های سطحی به شدت به نمایش لطمه خواهد زد.
صابری با اشاره به مکتوباتی که پیرامون زندگی امام هشتم(ع) وجود دارد، اظهار کرد: مکتوبات و تحقیقات زیادی پیرامون زندگی امام رضا(ع) وجود دارد و هنرمندان وظیفه دارند با مراجعه به این منابع، به خلق اثر درباره آن شخصیت بزرگوار بپردازند نه اینکه تنها به دانسته های خود از منابر و روضه خوانی ها اکتفا کنند زیرا هنرمند یک کاشف و یک عالم است و باید جنبه هایی از هر چیزی را مکشوف کند که تاکنون مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در این جشنواره دو گروه "برگزار کنندگان" و "هنرمندان" درگیر خواهند بود، گفت: بحث پژوهش به همت هنرمندان مربوط می شود و اینکه این طیف باید نگاه به شدت کارشناسانه ای داشته باشند زیرا برای نشان دادن زندگی امام رضا(ع) با آن همه فراز و فرود، قطعا به تحقیق نیاز است و با چشم بسته نمی توان آنها را در قالب نمایش درآورد.
این کارگردان تئاتر با اشاره به رشد کمی آثار حاضر در جشنواره تئاتر رضوی اظهار کرد: از نظر کیفی نیز علیرغم اینکه آثار با ارزشی در جشنواره وجود داشته است اما باید به سمتی حرکت کرد تا جشنواره بیش از این قدرتمند شود و در خلال آن، نمایش هایی تولید شود که به گنجینه ادبیات نمایشی کشور غنا ببخشد.
وی همچنین به استقبال کم نظیر گروه های تئاتر شهرستان از جشنواره تئاتر رضوی اشاره کرد و گفت: این جشنواره پس از پشت سر گذاشتن دوره های اولیه خود، اعتبار لازم را کسب کرده و بین المللی شدن آن نیز سبب شده تا گروه های تئاتر شهرستان نیز برای شرکت در این جشنواره ترغیب شوند.
صابری جشنواره تئاتر رضوی را برای تئاتر شهرستان جریان ساز دانست و عنوان کرد: جشنواره تئاتر رضوی و فجر، از جشنواره های تئاتری معتبر در کشور هستند و بیشتر از این انتظار می رود تا با خلق آثار نمایشی قدرتمند، در حوزه نمایش کشور جریان ساز باشند. وی از اهالی تئاتر خواست بنا بر اعتقادات، باورها و علایق خود، نگاه ویژه ای به جشنواره تئاتر رضوی داشته باشند و با خلق آثار نمایشی قدرتمند به هرچه پربارتر شدن این جشنواره کمک کنند زیرا جشنواره با آثار قوی و اثرگذار حاضر در آن قدرتمند خواهد شد.
صابری همچنین اضافه کرد: هنرمندان باید برای انتخاب مضامین و دست مایه های قوی، در نشان دادن بهترین وجه از زندگی حضرت رضا(ع) که تاکنون دیده نشده است، تلاش کنند.

/ 0 نظر / 8 بازدید