شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به مهندسی علوم انسانی بپردازد

حجت‌الاسلام والمسلمین "ابراهیم کلانتری" روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید با سعه صدر و استفاده از نخبگان حوزه و دانشگاه بر روی علوم انسانی در کشور کار کند و در این زمینه از علمای حوزه علمیه و اساتید دانشگاهها کمک بگیرد.
وی افزود: برای اینکه به وضعیت علوم انسانی در کشور سامان دهیم، باید ابتدا طرحی برای این موضوع داشته باشیم و سپس به شناخت نقاط آسیب‌زا در این مسأله پرداخته و در ادامه نیز خلأهای موجود در این زمینه را بشناسیم.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: باید با دقت، وضعیت علوم انسانی را در کشور مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به این مسأله بپردازیم که در کجا باید اصلاح صورت بگیرد و کدام نقاط باید تقویت شود، همچنین باید ببینیم به چه رشته‌هایی نیاز داریم و چه رشته‌هایی مورد نیاز ما نیست.
رییس داشگاه معارف اسلامی قم تصریح کرد: فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاهها اشاره به یک درد مزمن در کشور است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در فضای دانشگاهی کشور وجود دارد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: ماهیت رشته‌هایی چون مهندسی، فیزیک و رشته‌های تجربی و فنی به طور کلی اقتضا می‌کند که این رشته‌ها از دستاوردهای خارج از کشور استفاده کنند.
کلانتری تاکید کرد: به طور کلی ماهیت علم در رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی یکی است و یک اکتشاف در زیست‌شناسی فرقی نمی‌کند که در ایران روی دهد و یا در آلمان، بلکه ذات این رشته‌ها این طور است.
وی افزود: اشتباهی که صورت گرفته این بود که در علوم انسانی همچون رشته‌های فنی و مهندسی در پی استفاده از دستاوردهای خارجیان بوده‌ایم و در علومی چون اقتصاد، علوم اجتماعی، جامعه شناسی و تا حدودی در الهیات نیز از دستاوردهای بیگانگان استفاده کرده‌ایم.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ما منتظریم تا خارجیان درباره علوم تربیتی به اظهار نظر پرداخته و از آن استفاده کنیم و این مسائل افت علوم انسانی در کشور است،ادامه داد: ماجرایی که درباره علوم انسانی در کشور روی داده یک حادثه اتفاقی نیست، بلکه یک جریان است که از زمان ر‍ژیم پهلوی شروع شده و تا کنون ادامه داشته است.
کلانتری تصریح کرد: رژیم پهلوی در پی این بود که فرهنگ غرب را جایگزین فرهنگ ایرانی اسلامی کند و مردم را از فرق سر تا نوک پا فرنگی کند.
رییس دانشگاه معارف اسلامی قم، با اشاره به تعداد بالای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان علوم انسانی در کشور، گفت: متاسفانه بسیاری از علوم انسانی که در کشور تدریس می‌شود، وارداتی است و با نیازهای کشور تناسب ندارد.
وی تاکید کرد: این علوم با نیازها و جهان بینی ما تفاوت دارد. آن چیزی که در علوم انسانی غرب وجود دارد، جهان بینی بدون خدا و مبتنی بر اصول لیبرالیسم است، در حالی که کشر ما مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی و خداشناسی است و طبعا چنین محصولی در چنین فضایی نمی‌تواند رشد پیدا کند.
به گزارش ایرنا ،حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی، نخبگان، و رؤسای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی با اشاره به تحصیل حدود دو میلیون دانشجو از سه میلیون و نیم دانشجوی کشور در رشته های علوم انسانی تأکید کردند: این مسئله نگران کننده است، زیرا توانایی مراکز علمی و دانشگاهها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرّز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست.
ایشان افزودند: بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادیگری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاهها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید